Aktualności

17.03.2020

Pakiet antykryzysowy dla korzystających z funduszy unijnych

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje o rekomendacjach w sprawie pakietu antykryzysowego dla beneficjentów korzystających z funduszy europejskich. Chodzi o trwające nabory wniosków i realizowane później projekty, które mogą być zagrożone wskutek epidemii koronawirusa.

Pakiet antykryzysowy dla korzystających z funduszy unijnych

„Koronawirus wpływa nie tylko na nasze zdrowie. Zdajemy sobie sprawę, że może też wpływać na inwestycje unijne. W tej chwili ponad 23 tysiące obywateli, firm i instytucji prowadzi 60 tysięcy takich inwestycji. Mamy 161 trwających naborów wniosków, których efektem będą kolejne setki projektów. Nasz pakiet rekomendacji to taka tarcza antykoronawirusowa dla beneficjentów i odpowiedź na postulaty środowisk przedsiębiorców” - czytamy na stronie ministerstwa.

Rekomendacje zostały skierowane do instytucji państwowych odpowiedzialnych za inwestowanie funduszy unijnych. To na przykład urzędy marszałkowskie, Wojewódzkie Urzędy Pracy czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Traktując każdy przypadek indywidualnie, będą one mogły w uzasadnionych przypadkach:
·    rozliczać, na przykład przedsiębiorcom, wydatki między innymi na spotkania, szkolenia czy wyjazdy, które się nie odbyły z powodu koronowirusa,
·    zmienić plan kontroli wydatków z funduszy unijnych i część z nich przesunąć na później, tak żeby uwzględnić trudniejszą sytuację w firmach i u siebie (np. dużą liczbę pracowników na pracy zdalnej),

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej