Aktualności

07.10.2019

RELACJA z wizyty studyjnej do podmiotów ekonomii społecznej w województwie POMORSKIM

Tym razem, podczas dwudniowej wizyty studyjnej w dniach 3-4 październik br., odwiedziliśmy podmioty ekonomii społecznej w woj. pomorskim.

Wizyta miała na celu wsparcie merytoryczne, rozwój i doskonalenie kompetencji zawodowych poprzez usprawnienie warsztatu pracy, kwalifikacji i umiejętności oraz implementację dobrych praktyk z Polski.

Czy nabraliśmy wiatru w żagle? Zdecydowanie TAK!!!

RELACJA z wizyty studyjnej do podmiotów ekonomii społecznej w województwie POMORSKIM

Gdzie byliśmy…

Pierwszego dnia wizyty odwiedziliśmy SPÓŁDZIELNIĘ SOCJLANĄ FILMOWA w miejscowości Pruszcz Gdański, która specjalizuje się w pysznej kuchni domowej „ze szczyptą dobrego kina”. Spółdzielnia realizuje reintegrację społeczno-zawodową oraz działa w obszarze włączenia społecznego, co przynosi wymierne korzyści całej społeczności lokalnej.

Niezwykle ciekawy punkt programu stanowiła prezentacja działań SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ DALBA z siedzibą główną w Pucku. Tu, zaprezentowana została ponadczasowa wartość pracy wytwórczej oraz demokratyzacji pracy. Z kultury Pucka, gdzie browarnictwo było tradycją, członkowie spółdzielni warzą piwo, którego receptura sięga XIV w. Spółdzielnia powstała z potrzeby serca, pasji i ogromnej determinacji. To pierwszy spółdzielczy browar w Polsce. Jakość warzonego piwa rok rocznie jest potwierdzana wieloma prestiżowymi nagrodami, także na arenie międzynarodowej. Podmiot, prowadzi także Bistro DALBA, mieszczące się w siedzibie Urzędu Miasta Gdańsk. W efekcie czego w browarze, pubie oraz bistro zatrudniane są głównie osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi, które stanowią ok. 80 proc. ogółu zatrudnionych. Łącznie zatrudnienie znalazło 30 osób. Warto nadmienić, że Spółdzielnia rozwinęła się na tyle, że oferuje franczyzę społeczną.

Podczas drugiego dnia wizyty, już w Sopocie, odwiedziliśmy SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ KOOPERACJA. Nazwa w pełni oddaje jakość współpracy przedsiębiorstw społecznych oraz organizacji pozarządowych z włodarzami miasta i gminy Sopot. Funkcjonowanie Spółdzielni wpisuje się w program Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej oraz w założenia Sopockiego Paktu na Rzecz Przedsiębiorczości Społecznej. W ścisłej współpracy jest także Sopockie Centrum Integracji Społecznej, z przedstawicielką którego także mieliśmy okazję się spotkać.

Oprócz działań statutowych jakimi jest realizacja reintegracji społeczno-zawodowej, podmiot prowadzi Dom Gościnny LUK LUK, Sklep charytatywny LUK LUK, a także klub integracji społecznej oraz agencję pracy tymczasowej.

Tego dnia gościliśmy także w SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ DWIE ZMIANY. Ta,zapoznała nas z celami biznesowymi spółdzielni, które oprócz kuchni godnej najwyższej klasy wirtuozów, swoje działania koncentruje wokół świata artystycznego. Klubo - galeria to magiczne miejsce, które jest swoistym przyczółkiem spotkań plastyków, muzyków, aktorów oraz każdego kto ma chęć obcowania z miejscową kulturą. Wnętrza Spółdzielni, prowokują do dyskusji i refleksji na temat roli sztuki w codziennym życiu…

Naszym ostatnim punktem była prezentacja działań SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ 100%, która zajmuje się produkcją statuetek i gadżetów reklamowych. Jak sami o sobie mówią: „Kto chce - szuka sposobu. Kto nie chce - szuka powodu”. W swojej działalności podkreślają istotę równości osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy, w tym godnego wynagrodzenia za wykonywaną przez nich pracę. Podmiot, w swoim dorobku ma realizację zleceń dla takich firm jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo czy Stocznia Gdańska.

ACH! WRÓCILIŚMY PEŁNI INSPIRACJI i REFLEKCJI NAD TYM CO JESZCZE DOBREGO MOŻNA ZDZIAŁAĆ! CHYLIMY TAKŻE CZOŁA PRZED EFEKTAMI PRAC I DZIAŁAŃ JAKIE ZAPREZENTOWAŁY NAM WIZYTOWANE PODMIOTY. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY IM P O W O D Z E N I A!

 Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI, więcej »