Aktualności

24.05.2022

Wizyty studyjne w ramach Lubuskiego Włącznika

od 16 maja do 10 czerwca trwają wizyty studyjne do Podmiotów Ekonomi Społecznej z województwa lubuskiego, które zostały zgłoszone do konkursu Lubuski Włącznik. Lider Biznesu Społecznego.

16 maja kapituła konkursowa rozpoczęła wizyty studyjne do PES, w pierwszym dniu odwiedziliśmy siedziby

Rejonowego Oddziału Czerwonego Krzyża w Nowej Soli, Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej EDEN, Międzygminne Centrum Integracji Społecznej ROZWÓJ w Kożuchowie

   

Kolejne niesamowite miejsca zgłoszone do 7. edycji konkursu Lubuski Włącznik. Lider Biznesu Społecznego odwiedziliśmy 17 maja. Zapraszamy do Akademia Zdrowej Rodziny i Cafe Noir Zielona Góra. Znajdziecie tam mnóstwo energii, entuzjazmu i radości życia.

19 maja odwiedziliśmy Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Pomost , które realizuje wiele ciekawych inicjatyw m.in: prowadzi klub dziecięcy BAJALAND, Centrum Integracji Społecznej, dzienny Dom Opieki "HOMINI". Kapituła była pod wielkim wrażeniem realizowanych działań. Kolejnym punktem była Usługi sprzątające - Fundacja Synergia Kobiet, która swoimi działaniami również zachwyciła Kapitułę. Założycielki Fundacji pomagają wszystkim tym, którym bardzo trudno jest odnaleźć się na rynku pracy. Na koniec dotarliśmy do Lutolskiej Spółdzielni Socjalnej WINDA, która konsekwentnie od wielu lat podejmuje skuteczne działania na rzecz reintegracji. W partnerstwie z wieloma OPS realizuje długookresowe projekty skierowane do najbardziej potrzebujących.

W piątek 20 maja kapituła konkursu miała przyjemność uczestniczyć w uroczystości urodzinowej Fundacja Zielona Arteterapia. Fundacja została zgłoszona do konkursu jako podmiot, który wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i fizyczną oraz rodziców i opiekunów, którzy czynnie angażują się w proces terapeutyczny i twórczy. To Fundacja wspiera ww. osoby na polu artystycznym m.in poprzez zajęcia z teatroterapii. O tym jakie to wspaniałe miejsce, które daje ogromną radość, Kapituła konkursowa mogła przekonać się na własne oczy. Raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji 2 urodzin Fundacji, życzymy wiele sukcesów oraz wszelkiej pomyślności

24 maja mieliśmy wielką przyjemność odwiedzić Fundacja Inicjatyw "Jestem Przedsiębiorczy", która zajmuje się promocją inicjatyw proekologicznych, poprzez pomoc w pozyskiwaniu funduszy na działania związane z ochroną środowiska.
W ostatnim czasie uruchomiona została Planeta Młodych Talentów , gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci oraz sklep Petronella - Biżuteria Artystyczna .Kolejnym miejscem spotkania była siedziba Fundacja Wzajemnej Pomocy Arka- Krzywa, Zielona Góra, Bogatynia, główne cele Fundacji to dawanie schronienia tym co wybrali mylne drogi nie zawsze z własnej winy w trzech Domach Wspólnoty - Schroniskach.Odwiedziliśmy także Stowarzyszenie "Kolorowy Chynów",
o którym często słychać w całej Zielonej Górze a to za sprawą licznych działań dla społeczności lokalnej. Wydarzenia, które organizuje Stowarzyszenie to m.in. festyny dla dzieci, mikołajki, sprzątanie okolicy, lasów, placów zabaw, zbiórki dla potrzebujących oraz prężne działania w budżecie obywatelskim. Dzięki działaniom stowarzyszenia mieszkańcy Chynowa, mają poczucie wspólnoty i chęci do działania.

Z wielką przyjemnością przypominamy dwie dobrze znane organizacje: Żarską Spółdzielnię Socjalną oraz Fundację Alas, które odwiedziliśmy 25 maja. Obie z olbrzymim poświęceniem zaspokajają najważniejsze potrzeby. Czyste łóżko, prysznic, talerz pełen pysznej ciepłej zupy... Noclegownią zarządza Żarska Spółdzielnia Socjalna. Kuchnia Fundacji Alas przygotowuje smaczne domowe, i co najważniejsze - niedrogie - obiady. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i ważną życiową lekcję.

26 maja Kapituła Konkursowa odwiedziła ciekawe miejsce - Jadłodzielnia Zielona Góra, która powstała jako oddolny ruch społeczny opierający się na zasadzie wolontariatu.
Warto podkreślić, że na terenie Zielonej Góry funkcjonują już dwie Jadłodzielnie (ul. S. Moniuszki 35, oraz Zacisze 24). Jaki jest cel funkcjonowania - ratowanie żywności przed marnowaniem. Jak to wygląda w praktyce - jest przygotowana specjalna szafa, w której znajduje się lodówka oraz półki. Co można przynieść - jedzenie, które nadaje się do spożycia, oprócz surowego mięsa oraz produktów zawierających surowe jaja czy niepasteryzowane mleko.

To co należy podkreślić...jedzenie z Jadłodzielni jest przeznaczone dla wszystkich, a nie tylko dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Warto przyłączyć się do tej inicjatywy, by pomóc innym i nie marnować jedzenia.

31 maja odwiedzaliśmy północną część naszego województwa. Odwiedziliśmy  Zakład Aktywności Zawodowej w Kamieniu Wielkim, który mieści się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.W ZAZ pracuje obecnie 21 niepełnosprawnych osób, wśród nich są mieszkanki Domu Pomocy Społecznej, które wcześniej przeszły Warsztaty Terapii Zajęciowej lub kierowane są z CIS. Rehabilitacja zawodowa polega na przygotowaniu osób niepełnosprawnych do wykonywania pracy w pralni na stanowiskach produkcyjnych, a następnie zatrudnieniu tych osób przy wykonywaniu pracy w pralni.CEL to przywrócenie zdolności do wykonywania ról społecznych i systematyczne zwiększenie stopnia samodzielności w wykonywaniu tych ról co wyróżnia ZAZ to przywiązywanie dużej uwagi do współpracy ze społecznością lokalną dzięki czemu działania są bardzo spójne i efektywne, gratulujemy

Z wielką przyjemnością odwiedziliśmy Fundacja Roślinnej Integracji , w ramach której działa wegańska restauracja Bazylia i Groszek.Misją fundacji jest edukacja i ułatwianie dostępu do alternatywnych rozwiązań w zakresie:> diety roślinnej jako zdrowego sposobu odżywiania > ekologicznych i etycznych rozwiązań w codziennym życiu > działań na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt Fundacja powstała w odpowiedzi na duże zainteresowanie Gorzowian kuchnią roślinną, zdrowym odżywianiem oraz odpowiedzialnym i ekologicznym stylem życia.W OFERCIE znajdują się wykłady na temat diety roślinnej, ekologii, świadomego konsumpcjonizmu, degustacje, pokazy i warsztaty kuchni roślinnej, organizacja imprez i spotkań edukacyjnych i promocyjnych.

Wyjątkowym miejscem jest także Spółdzielnia Socjalna VICTORIA , którą prowadzi Viktoria Kornienko która wraz z zespołem utworzyła prężnie działającą restaurację ukraińsko-gruzińską w centrum Gorzowa Wielkopolskiego.W czasie pandemii, mimo bardzo dużych przeszkód spółdzielnia rozwijała się i proponuje coraz większy zakres usług. I wydawałoby się, że więcej energii nikt już nie będzie w stanie uruchomić. Ale od czasu wybuchu wojny w Ukrainie restauracja stała się centrum pomocy uchodźcom i potrzebującym w Ukrainie.VICTORIA gromadzi wokół siebie bardzo dużą grupę pracowników i wolontariuszy spośród uchodźców, firm lokalnych, mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Zawsze mocno podkreśla, że pracuje z bardzo zaangażowanym zespołem i bez niego niemożliwe byłyby takie duże przedsięwzięcia.

W ubiegłym tygodniu 1 czerwca w ramach konkursu Lubuski Włącznik. Lider Biznesu Społecznego odwiedziliśmy Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA oraz Fundacja Rozwoju Niebieska Strefa.Stowarzyszenie BABA ruszyło właśnie z projektem „Z BABĄ – PRZECIW PRZEMOCY” . Projekt realizowany jest dwutorowo:po pierwsze w ramach projektu udzielona zostanie bezpłatna pomoc prawna 300 i psychologiczna 200 osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie w 6 lokalnych ośrodkach pomocy społecznej woj. lubuskiego - partnerach projektu, czyli w Żarach, Jasieniu, Szprotawie, Sulęcinie, Krośnie Odrz., Nowej Soli.po drugie prowadzone są szkolenia i superwizje 96 pracowników ww. lokalnych OPS-ów i członków Zespołów Interdyscyplinarnych.Szkolenia dostosowane są do zdiagnozowanych potrzeb i życzeń pracowników socjalnych. Zarówno one, jak i superwizje wzmocnią kompetencje i skuteczność instytucji samorządowych w pracy na rzecz mieszkańców poszkodowanych przemocą w rodzinie.Celem Fundacji Rozwoju NIEBIESKA STREFA jest wszelka działalność służąca poprawie jakości życia, integracji dzieci, młodzieży i osób dorosłych w tym seniorów oraz wspieranie rozwoju, edukacji, twórczości i kreatywności w atmosferze szacunku i równych praw . Prowadzą klub edukacji domowej oraz Holistyczne Centrum Rodziny OFF-LINE. W obecnej sytuacji Fundacja jest dużym wsparciem dla obywateli Ukrainy - daje schronienie ponad 20 uchodźcom, wyżywienie oraz nocleg i wsparcie psychologiczne. Organizuje warsztaty dla dzieci oraz rodzin ukraińskich.

2.06.2022 r. Kapituła konkursowa odwiedziła ciekawy i inspirujący podmiot Fundacja Pięknolesie z siedzibą w Sieniawie Żarskiej. Głównym celem Fundacji jest promowanie zdrowego trybu życiagłównie poprzez naukę pływania wśród mieszkańców wsi polskich, a także organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży wiejskiej.Fundacja stara się dopasować swoje działania do sytuacji, szuka nowych dróg i pomysłów. Ciekawym projektem, który Fundacja realizuje jest Uwierz w siebie- dobrze, że jesteś, gdzie kładzie się nacisk na dowartościowanie młodych ludzi. Warto wspomnieć również o inicjatywie Mobilny senior, koordynowanego przez Fundacje, gdzie seniorzy mogą skorzystać z darmowego transportu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem realizowanych działań i życzymy kolejnych sukcesów.

3 czerwca członkowie kapituły konkursu Lubuski Włącznik. Lider Biznesu Społecznego mieli przyjemność odwiedzić Centrum Integracji Społecznej w Rzepinie oraz Fundacja BawMy Fundacja jest nastawiona na pomaganie oraz krzewienie kultury . Realizuje rożne ciekawe projekty m.in Lubuskie Lato Kulturalne , organizując koncerty plenerowe na plaży w Dąbiu oraz spotkania z kulturą dla mieszkańców wsi. Realizują szereg ciekawych inicjatyw m.in: piknik z okazji przywitania wiosny, spotkanie z mikołajem i elfami.Reagując na nową rzeczywistość, razem z wolontariuszami wyciągnęli rękę do tych, którzy byli w potrzebie (poprzez m.in tymczasowy dom, schronienie, opiekę lekarską, ubrania, wyżywienie i inne wsparcie dla uchodźców z Ukrainy . Bez wątpienia założyciele fundacji to wulkan pozytywnej energii .Centrum Integracji Społecznej w Rzepinie działa od 2016 r. i prowadzone jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego "Rozwój". Prowadzą działalność porządkową, gospodarczą oraz pielęgnację zieleni Świetnie odnaleźli się w społeczności lokalnej a ich zaangażowania zasługuje na duże brawa!

Z wielką radością i przyjemnością prezentujemy kolejny podmiot, który zgłoszony został do konkursu Lubuski Włącznik. Lider Biznesu Społecznego Grupa Alivio Spn.s

Odwiedziliśmy ich w nowo otwartym CENTRUM WYTCHNIENIOWYM, które znajduje się na ulicy Cisowej w Zielonej Górze.Czym zajmuje się Alivio zapewniają całodobową, dzienną oraz godzinową opiekę osobom zależnym, prowadzą szkolenia dla opiekunów osób zależnych, organizują szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników oraz przedstawicieli różnych organizacji, zapewniają transport osobom starszym i niepełnosprawnym. A co warte uwagi współpracują z innymi organizacjami. Grupa Alivio Spn.s wraz z RONDO Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego oraz Parafią Św. Jadwigi stworzyli w Zielonej Górze DOM SĄSIEDZKI. Głównym zadaniem domu jest aktywizacja społeczności lokalnej.

7 czerwca w ramach Lubuskiego Włącznika odwiedziliśmy RONDO Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego

Misją Fundacji RONDO jest budowanie wspólnoty z osobami w kryzysie bezdomności poprzez prowadzenie Schroniska oraz innych programów wsparcia w przywracaniu im godności.Od 2015 r. prowadzą w Zielonej Górze Dom – Schronisko dla ok. 20 osób bezdomnych i w trudnej sytuacji życiowej . Pomagają:osobom w kryzysie, bezdomnym, uzależnionym, które straciły mieszkanie, przebywają na dworcach, ogródkach działkowych lub w innych pomieszczeniach niemieszkalnych i chcą zmienić swoje życie;poprzez rozmowę, udzielanie schronienia, zapewnienie artykułów spożywczych do samodzielnego przygotowywania posiłków, wsparcie rzeczowe; poprzez pomoc psychologiczną, terapeutyczną, pracę socjalną w załatwieniu ważnych spraw życiowych oraz w opracowaniu i realizowaniu planu wychodzenia z bezdomności;dając ludziom drugą szansę i stwarzając warunki do skutecznej samopomocy.

Od 2020 roku Fundacja RONDO prowadzi mieszkania wspomagane dla osób w kryzysie bezdomności. A w ostatnim czasie wraz z Grupa Alivio Spn.s oraz Parafią Świętej Jadwigi z wielkim zaangażowaniem prowadzą DOM SĄSIEDZKI, aktywizując społeczność lokalną i pomagając potrzebującym.

Ostatnim podmiotem, którym odwiedziła Kapituła Konkursowa było Stowarzyszenie Gwiazdka z Nieba.
Ta piękna nazwa przyświeca również wspaniałej idei tj. pomocy osobom chorym i z niepełnosprawnościami spełnić ich marzenia o trudnych operacjach, drogim leczeniu bądź kosztowej i długotrwałej rehabilitacji.
Jak działa Stowarzyszenie? organizuje różne kiermasze, festyny, licytacje – a wszystko po to, by wesprzeć i pomóc stoczyć nierówną walkę z chorobą.
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Waszych działań… życzymy kolejnych sukcesów.