Targi 2017

03.07.2017

Za nami II Lubuskie Targi Aktywności i Biznesu Społecznego

Zaplanowane w dniach 01-02 lipca 2017 r. w Gorzowie Wielkopolskim Targi Podmiotów Ekonomii Społecznej można uznać za zakończone. Na Targi, odbywające się przy okazji Dni Gorzowa Wlkp. przybyły tłumy odwiedzających, co zobaczyć można na załączonej poniżej fotorelacji.

Za nami II Lubuskie Targi Aktywności i Biznesu Społecznego

Pierwszego dnia pośród licznych wystawców, swoją ofertę zaprezentowało  około 30 podmiotów ekonomii społecznej, m.in.

Spółdzielnia Socjalna Miętowy Królik –  Art. Studio z Sulechowa, zajmująca się zabawkami i dekoracjami hand made. Należy wskazać, że podmiot zajmuje się także realizacją  indywidualnych projektów , co dodatkowo nadaje im piękna i spersonalizowany charakter.

Na uwagę zasługują prace  zaprezentowane przez Stowarzyszenie Stella Pollaris również  z Sulechowa, mianowicie obrazy olejne Pani Ewy Lipnickiej wykonane  na odpowiednio wcześniej przygotowanych, UWAGA!   liściach różnych gatunków roślin. Te swoiste dzieła sztuki z niemalże fotograficzną dokładnością ujęły i pozwoliły zachować  ulotne chwile niezwykłych pejzaży.

Spółdzielnia Socjalna Nadruk z Zielonej Góry zaprezentowała szeroki wachlarz rękodzieła, decorów  oraz suwenirów.

Odrzańska Spółdzielnia Socjalna z Krosna Odrzańskiego, która zajmuje się szerokim wachlarzem usług, zaoferowała słodkie wypieki w postaci domowego sernika, jabłecznika i oczywiście drożdżowca. Ponadto na ogromnej pajdzie chleba można było zasmakować swojskiego  smalczyku serwowanego z ogórkiem małosolnym.

Żarska Spółdzielnia Socjalna BIS zaprezentowała asortyment , prowadzonego przez siebie Sklepu Zielarskiego, który jest największy tego typu w  powiecie żarskim. Podczas targów można było nabyć nietypowe  herbaty, akcesoria do yerba mate, a także przyprawy, oleje o właściwościach zdrowotnych, soki bez dodatku cukru i konserwantów.

Podczas targów swoje usługi promowały także podmioty zajmujące swoje miejsce w obszarze turystycznym jak Spółdzielnie Socjalne ze Skwierzyny: Azymut, Rat, oraz Odkrywamy Lubuskie z Gorzowa Wlkp.

Na uwagę zasługują członkowie Stowarzyszenia Społeczności Wiejskiej Gminy Bytom Odrzański, a w szczególności  Pani Katarzyna Zielonka, którzy jako animatorzy, w sposób profesjonalny umilili czas dzieciom i młodzieży w podczas Targów.

Swoje umiejętności sportowe zaprezentowały gorzowskie stowarzyszenia: Klub Sportowy Dragon z zawodnikami Taekwon-do ITF oraz członkowie Stowarzyszenie Futbolu Amerykańskiego Grizzlies.

 

Niestety drugi dzień Targów został przerwany tragicznym wydarzeniem, związanym z pożarem zabytkowej Katedry w Gorzowie Wlkp., będącej symbolem i perłą tego miasta. To jeden z najstarszych zabytków w mieście. Katedra – wcześniej Kościół Mariacki, została wybudowana w latach 60. XIII wieku. Obecnie kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najważniejsza świątynia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, potocznie zwana matką lubuskich kościołów.

DSC_4902

Jest to ogromna strata nie tylko dla Gorzowian ale i dla całego naszego województwa, a także kraju.

Nie wątpimy, że wspólnymi siłami uda się odzyskać świetność  tego wspaniałego zabytku.

Fotorelacja z przebiegu targów tutaj