Kogo odwiedzamy

Odwiedziliśmy w 2016 r.

10458336_586884024766603_3837612717819583765_n
WSS PANATO

Spółdzielnia PANATO to przedsiębiorstwo społeczne łączące lokalny rynek projektowy z ekologiczną produkcją. Naszą organizację tworzą trzy współpracujące ze sobą pracownie:

  •     Pracownia Szycia – projektujemy i szyjemy torby i akcesoria reklamowe dla firm oraz tworzymy autorskie kolekcje produktów streetwear’owych,
  •     Pracownia Sitodruku – wykonujemy nadruki na produktach reklamowych, projektujemy i drukujemy autorskie grafiki oraz prowadzimy pokazy i warsztaty sitodruku,
  •     Pracownia Kreacji – projektujemy wizerunek firm i instytucji oraz grafikę 2+3D.

Jako przedsiębiorstwo społeczne łączymy działalność gospodarczą z działalnością non profit. Wypracowane nadwyżki przeznaczamy na realizację działań społecznych, m.in. edukację w zakresie ekonomii społecznej i ekologii oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jesteśmy firmą przyjazną osobom z niepełnosprawnościami.

W 2013 roku zdobyliśmy tytuł Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Społecznego Roku oraz Przedsiębiorstwa Społecznego Roku w kategorii Pomysł na Rozwój (edycja ogólnopolska), a w roku 2014 Przedsiębiorstwa Społecznego Roku  (3. miejsce) w głównej kategorii. Jesteśmy certyfikowani znakiem jakości ES.

1013279_458971067557900_885784409_n
SPÓŁDZIELNIA DAKINI

Jesteśmy grupą przyjaciół, która po wieloletnich podróżach postanowiła stworzyć we Wrocławiu wyjątkową, lokalną, przesiąknięta dobrą atmosferą restaurację. Chcielibyśmy aby nasze miejsce stało się również waszym, aby był to dla was drugi dom, aby każdy czuł się tu swobodnie i z radością tu powracał.
Chcemy was poznać i serwować wam to na co zasługujecie, czyli pyszne, zdrowe, sezonowe, jedzenie, bez polepszaczy i konserwantów, wyjątkowe wina, lokalne piwa i wyśmienitą kawę. Chcemy łamać jedzeniowe przyzwyczajenia i stereotypy. Udowodnimy, że pizza i burger mogą być zdrowe i pyszne. Przywołamy do życia tak fascynujące i zapomniane warzywa jak jarmuż czy pasternak. Podamy wyśmienite śniadania i pachnące świeżością, domowej roboty desery. A wszystko to i wiele więcej przyrządzone będzie przez naszą genialną szefową kuchni z produktów sezonowych.

dobra karma Dakini
Spółdzielnia BIZON

We Wrocławiu działa kawiarnia inna niż większość. Goście mogą w niej liczyć nie tylko na wyborną kawę, ale też na szeroki wachlarz aktywności kulturalno-społecznych. Niestandardowa jest również forma działania – kawiarnia prowadzona jest przez spółdzielnię socjalną. Czyje to miejsce? Pani, pana, społeczeństwa... PANATO Café!

Nie tylko kawa

Pomysł na nietypową kawiarnię powstał trzy lata temu w głowach pięciorga aktywnych i kreatywnych członków spółdzielni socjalnej Biz:on. W ramach programu „Nowoczesna Spółdzielnia Socjalna” udało się pozyskać dotację w kwocie 20 tys. zł, dzięki której zakupiono sprzęt niezbędny do prowadzenia lokalu gastronomicznego. Decyzją wszystkich członków spółdzielni miała to być przestrzeń, w której serwowane będą wegańskie i wegetariańskie przekąski, bardzo dobra kawa oraz napoje fair trade. Gdy ustalono podstawowe założenia, można było ruszać i mierzyć swoje plany z rzeczywistością. I tak 21 września 2014 roku uroczyście otwarto PANATO Café.

– Od początku chcieliśmy stworzyć miejsce, które byłoby nie tylko punktem gastronomicznym, ale przede wszystkim żywym mikrocentrum kulturalno-społecznym – przybliża Patrycja Polaczuk-Rutkowska, jedna z założycielek PANATO Café.

Zaczęli bardzo oryginalnie, ponieważ otworzyli pierwszą w Polsce kawiarnię na minuty. Klienci płacili tylko za spędzony czas, a napoje i jedzenie mieli wliczone w cenę pobytu. Nietuzinkowa forma działania okazała się jednak kłopotliwa w rozliczaniu, zatem po kilku miesiącach właściciele odeszli od niej, co jednak nie odjęło oryginalności temu miejscu. Praca użyteczna społecznie

Lokal przy ul. Jedności Narodowej 68A we Wrocławiu spółdzielnia Biz:on dzieli z inną spółdzielnią socjalną – PANATO, która zajmuje się produkcją toreb i akcesoriów tekstylnych z nadrukami oraz warsztatami z rękodzieła i sitodruku. – Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, kto jest z której spółdzielni. Pracujemy wspólnie, działamy zespołowo, organizując różne wydarzenia, np. warsztaty sitodruku, rękodzieła, otwarte spotkania tematyczne i debaty – mówi Patrycja Polaczuk-Rutkowska.

Jako przedsiębiorstwo społeczne spółdzielnia Biz:on swoje działania skupia właśnie na ludziach i ich zainteresowaniach. – Nasza praca ma wymiar nie tylko zarobkowy, ale również jest użyteczna społecznie. Tworzymy przestrzeń otwartą dla wrocławian. Chętnie angażujemy się w oddolne, lokalne projekty, wspieramy innych w organizowaniu własnych eventów, udostępniamy przestrzeń i pomagamy w promocji tym, którzy chcą zorganizować u nas swoje wydarzenia – podkreślają spółdzielcy.

Pracując, chcą nie tylko zarabiać, ale też inspirować innych, dlatego wszelkimi możliwymi sposobami szerzą idee ekonomii społecznej. W swoich projektach odnoszą się bezpośrednio do aktualnych zagadnień ze sfery społeczno-kulturalnej, takich jak: przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodych ludzi, ekonomia społeczna, aktywność społeczna, szeroko pojęta przedsiębiorczość. Wachlarz ich działań poza usługami gastronomicznymi jest niezwykle szeroki i barwny. – Współpracujemy z wieloma podmiotami oraz ekspertami z różnych dziedzin, z którymi współtworzymy ofertę wydarzeń oraz warsztatów skierowanych do firm oraz osób prywatnych.

Organizujemy: warsztaty z logicznego myślenia, teorii gier, z sitodruku czy zajęcia z jogi śmiechu. To, co robimy, ma charakter społeczny, edukacyjny i kulturalny – dodają członkowie Biz:on.

Dlaczego spółdzielnia?

Poza piątką spółdzielców PANATO Café w kawiarni zatrudnieni są również bariści. – W spółdzielni dzielimy się obowiązkami w zależności od kompetencji. Jedna osoba zajmuje się częścią finansową oraz współpracą z księgowym, druga pracuje nad zaopatrzeniem kawiarni, grafikiem oraz dbaniem o przestrzeń. W zespole mamy również osobę odpowiedzialną za organizację wydarzeń oraz promocję – mówi Patrycja Polaczuk-Rutkowska.

Biznes prowadzony przez spółdzielnię ma swoje zalety i wady. Członkowie Biz:on są jednak zgodni co do tego, że plusów jest zdecydowanie więcej. – Przede wszystkim sami decydujemy o naszej pracy i o tym, w jakie projekty chcemy się angażować. I spółdzielnią, i projektami zarządzamy w sposób demokratyczny, co nie jest może łatwe, ale jest możliwe. Działamy jak przedsiębiorstwo, ale mamy możliwość angażowania się także w działania kulturalno-społeczne. Wreszcie – co jest nie mniej ważne – jako spółdzielnia socjalna możemy korzystać z różnych form wsparcia – podsumowują.